EasyDNNNews

23. Mirovniški festival in 14. Festival drugačnosti

23. Mirovniški festival in 14. Festival drugačnosti

23. Mirovniški festival in 14. Festival drugačnosti

Zaradi epidemiološke situacije v državi sta tudi letošnja 23. Mirovniški festival in 13. Festival drugačnosti potekala na virtualni način.

OZN je leto 2021 posvetila sadju in zelenjavi. Na ta način so želeli spodbuditi pridelavo zdrave hrane in zmanjšati količino odpadne hrane. Letošnje leto v Slovenj Gradcu obeležujemo več okroglih obletnic, povezanih s sveto Elizabeto, ki je tudi zavetnica naše župnijske cerkve. Glede na to, da je sv. Elizabeta znana tudi po svoji dobrodelnosti in pomoči drugim, smo se v sklopu tega in trenutne svetovne situacije odločili, da letošnjo tematiko Mirovniškega festivala posvetimo dobrodelnosti in prostovoljnosti s sloganom »Pomoč naj nikoli ne počiva«. To je tudi ena izmed tem Natečaja za izvirno otroško likovno in literarno delo ter fotografijo 2021, ki ga je razpisala Mestna občina Slovenj Gradec v sodelovanju s Koroško galerijo likovnih umetnosti.

Prispevke sodelujočih si lahko ogledate na naslednji povezavi:

https://www.youtube.com/watch?v=qfZvgjp0EdY&list=PLKLwFHZSoToEgylOSclU9XeqR-j8udWtp

 

 

 

 

Preberi več...
Spletni dogodek 49. Pustni karneval v Slovenj Gradcu

Spletni dogodek 49. Pustni karneval v Slovenj Gradcu

Vabimo vas k sodelovanju.

Preberi več...
9. praznik Ekoloških kmetij Slovenije

9. praznik Ekoloških kmetij Slovenije

Vljudno vabljeni na 9. praznik Ekoloških kmetij Slovenije. Čaka vas velika ekološka tržnica, zanima predavanja in pester glasbeni program. Podrobnejši program prireditve :

Program prireditve;

 9.00-17.00; VELIKA EKOLOŠKA TRŽNICA

Na EKOLOŠKI TRŽNICI se bodo predstavile ekološke kmetije iz celotne Slovenije s svojo bogato in pestro ponudbo. Tako boste lahko  tudi kupili različne ekološke pridelke in živila, ki jih imajo v ponudbi sodelujoče ekološke kmetije. V letošnjem letu bomo že tretjič našo prireditev obogatili s posebno ponudbo vrhunskih ekoloških vin, zato  v našo sredino še posebej povabimo tudi vse ekološke vinarje v Sloveniji.

11.00; Otvoritev 9. praznika ekoloških kmetij Slovenije

Pozdravni nagovori;  župan MO Slovenj Gradec Tilen Klugler, predsednik ZEPP Deteljica Jože Ledinek, ostali gosti in organizatorji. 

 9.00-18.00; Delavnica:

- ga. Emilija Pavlič – Kako ekološko hrano tudi pravilno pripraviti

 13.30-15.30; Predavanja:

- Zakaj je ekološka hrana dragocena in dražja, Mitja Zupančič, svetovalec specialist za ekološko kmetovanje, KGZS-Zavod CE 

- Ekološka hladno stiskana olja,  Mirko Hudl,Avstrija

- Rodovitnost zemlje – kako do nje in kako jo ohranjati?, red. prof. dr. dr. Ana Vovk Korže

- Razlika med ekološko in konvencionalno hrano - način pridelave korenčka in jajc,

Dominika Klavž, mag. varne prehrane

 

Preberi več...
𝗠𝗲𝗱𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝗻𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁 𝗣𝗲𝗮𝗰𝗲 𝗿𝗼𝗮𝗱 - 𝗸𝗼𝗹𝗲𝘀𝗮𝗿𝗷𝗲𝗻𝗷𝗲 𝗽𝗼 𝗽𝗼𝘁𝗶 𝗺𝗶𝗿𝘂

𝗠𝗲𝗱𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝗻𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁 𝗣𝗲𝗮𝗰𝗲 𝗿𝗼𝗮𝗱 - 𝗸𝗼𝗹𝗲𝘀𝗮𝗿𝗷𝗲𝗻𝗷𝗲 𝗽𝗼 𝗽𝗼𝘁𝗶 𝗺𝗶𝗿𝘂

𝗠𝗲𝗱𝗻𝗮𝗿𝗼𝗱𝗻𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁 𝗣𝗲𝗮𝗰𝗲 𝗿𝗼𝗮𝗱 - 𝗸𝗼𝗹𝗲𝘀𝗮𝗿𝗷𝗲𝗻𝗷𝗲 𝗽𝗼 𝗽𝗼𝘁𝗶 𝗺𝗶𝗿𝘂
Preberi več...
Kino na prostem

Kino na prostem

Kino na prostem na Trgu svobode.

Sreda, 19.8.2020 ob 21. uri - film Visoka nota

Četrtek, 20.8.2020 ob 21. uri - film Rocketman

Petek, 21.8.2020 ob 21. uri - film Mamma Mia! Spet začenja se.

 

Dogodke za vas pripravljajo Kulturni dom Slovenj Gradec, Javni zavod Spotur in Mestna občina Slovenj Gradec.

Vstopnine ni!

Preberi več...
123456

Novice

Nasveti za spoznavanje zgodovine Slovenj Gradca

  • 13 julij 2020
  • Število ogledov: 3663
Nasveti za spoznavanje zgodovine Slovenj Gradca
Ste navdušenci nad zgodovino ali obisku kraja zgolj radi dodate časoven okvir nastanka in smiselno zaokrožite njegovo zgodbo s poznavanjem temeljnih dogodkov, ki so ga izoblikovali? Mesto, ki je leta 1989 prejelo naziv »mesto glasnik miru« ima zelo zanimivo in dolgo zgodovino, ki jo lahko odkrivamo na vsakem koraku. Velikokrat nas prevelika izbira zmede, zato smo za vas pripravili 5 nasvetov za spoznavanje bližnje in daljne zgodovine naše občine.

Začnimo na začetku. 

Znake oziroma ostanke naselitve v Slovenj Gradcu in bližnji okolici najdemo že iz leta 750 pr. n. št. (gradišče iz starejše železne dobe na Gradišču), še posebej se je kraj uveljavil v antičnih časih, ko je bila v Starem trgu rimska naselbina Colatio. Rimske kamnite spomenike iz tega časa najdemo v Koroškem pokrajinskem muzeju v okviru zbirke Božanskim manom. V sklopu stalnih razstav boste lahko spoznavali še bolj nedavno zgodovino v okviru spominske sobe Franca Ksaverja MeškaSokličeve zbirke in Tretjakove afriške zbirke. Zgolj par 10 metrov stran pa si lahko ogledate Rojstno hišo Huga Wolfa. V letošnjem letu obeležujemo 160 let njegovega rojstva in v njegovo čast so organizirane številne prireditve skozi celo leto. 

 

 

Cerkve – vsaka je nekaj posebnega

Cerkev sv. Jurija: Ste vedeli, da v cerkvi najdemo stekleno hodno površino skozi katero lahko opazujemo zgodnjesrednjeveške ostanke iz 9. stoletja?

Cerkev sv. Pankracija: Ste vedeli, da je cerkev nastala iz nekdanjega gradu, ki je bil prvič z listino omenjen že leta 1091?

Cerkev sv. Elizabete: Ste vedeli, da je cerkev najstarejša stavba v mestnem jedru, ki jo je grof Bertold V. Andeški kot prvo cerkev na svetu posvetil svoji nečakinji Elizabeti Turingijski?

Cerkev sv. Duha: Ste vedeli, da nekdanja špitalska cerkev skriva freske Andreja in Ottinga, ki prikazujejo 27 prizorov iz Pasijona? Pa še to – naj vas zunanjost ne zavede, cerkev je »mlajša« od svoje sosede sv. Elizabete.

 

Spoznavanje mestnega jedra: organiziran sprehod ob mestnem obzidju ali samostojno spoznavanje z Unlock-om

Mestno jedro Slovenj Gradca je predstavlja pomemben urbanistični spomenik, saj je kljub temu, da danes zgradbe kažejo podobo iz 19. stoletja, ohranilo svojo srednjeveško zasnovo. V srednjem veku so ga obdali z obzidjem, ki ga pozorno oko še danes ponekod opazi. In prav ob mestnem obzidju se lahko sprehodite v spremstvu vodičke Nataše Škorjanc, ki vam bo predstavila številne zanimive anekdote in dejanska zgodovinska dejstva iz preteklosti.

V kolikor pa raje raziskujete sami, vam priporočamo, da kulturne znamenitosti in nekdanje znane osebnosti spoznate z leseno knjigo, ki vam bo skrivnosti razkrivala s pomočjo reševanja zanimivih ugank. Če je v vas vsaj malo pustolovske krvi, izberite Unlock

Pomemben del zgodovine Mislinjske doline – mlini in žage

Izrednega zgodovinskega pomena za območje sta tudi dve reki in njuni dobri hidrografski pogoji za energetsko uporabo vode, ki so jih s pridom izkoriščali že v preteklosti. Mislinjska dolina je velik energetski potencial vodotokov, kljub njihovim hudourniškim značajem, izkoriščala s številnimi žagami in mlini. Danes si lahko ogledate obnovljena Herčevo žago in mlin na reki Mislinji ter Plešivški mlin na reki Suhodolnici

 

Paučkove partizanske bolnišnice

Tako kot večino krajev v naši bližini, je tudi Slovenj Gradec zgodovinsko pomembno zaznamovala vojna. Deset kilometrov iz Slovenj Gradca (na Legnu) najdemo kulturni spomenik državnega pomena – ohranjeno partizansko bolnišnico Trška gora, ki je delovala v sklopu Paučkovih partizanskih bolnišnic. To je skupno ime za šest preprostih, skrivnih partizanskih bolnišničnih kompleksov, ki jih je na zahodnem Pohorju s pomočjo drugih, od aprila 1944 do konca vojne zgradil partizanski zdravnik dr. Ivan Kopač – Pauček (1916 – 1988). V njih se je zdravilo okrog 300 partizanskih ranjencev, med njimi so bili tudi pripadniki zavezniških formacij. 

 

Vabljeni k spoznavanju bogatega izročila preteklosti Slovenj Gradca!